• 666-663-050
  • kontakt@roweromantyk.pl
Miejsca
Kościół w Klępsku – Pomnik Historii

Kościół w Klępsku – Pomnik Historii

Czy macie w swojej najbliższej okolicy Statuę Wolności? A może gdzieś w pobliżu znajduje się Wieża Eiffla? Nie? Jesteście pewni? Na pewno dobrze szukaliście? Oczywiście fizycznie żadna z tych, światowej sławy, budowli się u nas nie znajduje. Ale chodziło mi bardziej o to czy może gdzieś niedaleko od was nie jest zlokalizowany pomnik/budynek/zabytek o bardzo dużym, w skali światowej, znaczeniu historycznym czy architektonicznym. Na pewno coś takiego jest, wystarczy dobrze poszukać. W moich okolicach na pewno czymś takim jest Kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klępsku.

Lokalizacja

W miejscowości Klępsk, na niewielkim wzniesieniu, po prawej stronie (jadąc z Sulechowa do Babimostu) przy drodze wojewódzkiej nr 304 znajduje się niewielki kościółek. Otoczony murowanym ogrodzeniem, w sąsiedztwie kaplicy grobowej i dawnego cmentarza z aleją lipową sprawia wrażenie wyrwanego z innej epoki i przeniesionego do naszych czasów. Jadąc autem może nam tylko „mrygnąć” i miniemy go nie wiedząc o tym nawet. Dobrze jest wybrać się tam rowerem.

Malowniczy teren wokół Kościoła

Na pierwszy rzut oka dość niepozorny, drewniany, może mało estetyczny. Na szczęście to tylko złudne, pierwsze wrażenie. Wystarczy wejść na teren za murowanym ogrodzeniem i zaczyna się przygoda oraz podróż w czasie. Według badań dendrochronologicznych przeprowadzonych w 2006 roku jego powstanie datuje się na 1367-1377 rok. Pierwsze wzmianki w źródłach historycznych na temat kościoła pochodzą z 1421r. Żeby przybliżyć Państwu jak dawno temu to było proszę sobie przypomnieć datę Bitwy pod Grunwaldem i okres wojen Polsko-Krzyżackich. To właśnie ten moment historii.

Kościół w Klępsku

Teren wokół Kościoła jest świetnym miejscem na punkt odpoczynku podczas wycieczki rowerowej po tej części ziemi lubuskiej. Znajduje się tutaj kilka ławek usytuowanych w cieniu drzew więc można spokojnie usiąść, odpocząć i napawać się widokiem zabytku. Oprócz samego kościoła znajdziecie tutaj kaplicę grobową rodziny Philipsborn z XIX wieku, dawny cmentarz z aleją lipową, XVI-XXw. a także kapliczkę Matki Boskij z La Salette.

Figura przy kościele

Bogate wnętrze

Jeśli jesteście ciekawi jak Kościół w Klępsku wygląda wewnątrz to trzeba wcześniej umówić się z lokalnym przewodnikiem. Na tablicy informacyjnej usytuowanej przy kościele znajduje się jego numer telefonu. Z tego co mówili mi miejscowi można śmiało do niego dzwonić i jeśli jest w domu to powinien zjawić się w niedługim czasie. A warto do środka wejść. Gwarantuję, że takiego czegoś nie widzieliście nigdy. Dlaczego? Wnętrze kościoła przetrwało do czasów dzisiejszych w niemal niezmienionym stanie od XVII wieku. Bogactwo i wielobarwność malarsko-scynerska, gotycki ołtarz z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem, ikony i malowidła. Wchodzisz do środka i przenosisz się w czasie. Ekspert od tego ze mnie żaden dlatego po dokładniejsze informacje o jego historii i wartości kulturowej odsyłam tutaj: https://nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Zabytki_w_Polsce/Pomniki_historii/Lista_miejsc/miejsce.php?ID=3415
Ja od siebie mogę zamieścić tylko kilka fotografii, całość musicie zobaczyć sami na żywo.

Wnętrze kościoła w Klępsku

Ksiądz proboszcz – człowiek instytucja

Niewielu ludzi wie, że nie byłoby tego kościoła, gdyby nie proboszcz parafii Łęgowo, ksiądz Olgierd Banaś. Człowiek instytucja. Gdy kilkadziesiąt lat temu trafił do tej parafi, Kościół w Klępsku popadał w ruinę. Zajął się nim i przez lata posługi kapłańskiej poświęcał swój czas i umiejętności na zdobywanie środków aby zabytek uratować. Udało mu się. I to jak. Dzięki jego staraniom wydano m.in. album bogato zdobiony fotografiami kościoła, opisujący jego historię. Przede wszystkim jednak, dzięki proboszczowi, rozporządzeniem Prezydenta RP z 15 marca 2017 roku, uznano Kościół w Klępsku za Pomnik Historii.

Ksiądz Olgierd Banaś

Trochę prywaty

Kościół w Klępsku urzekł nie tylko mnie. Odkryłem go kiedyś na wycieczce rowerowej z narzeczoną. Miejsce zrobiło na nas takie wrażenie, że nie rozważaliśmy już żadnego innego na powiedzenie sobie sakramentalnego „tak”. Ślubu udzielał nam oczywiście Ksiądz Olgierd Banaś, postać tak charakterystyczna, człowiek tak dobry i nieszablonowy, że można o nim książki pisać. Z tego co mi wiadomo, pobrać się przyjeżdżają tutaj pary nie tylko z województwa lubuskiego. Rozumiem ich wszystkich doskonale. Kościół w Klępsku jest takim miejscem, które do końca życia scala się z ludzką duszą. I podobnie jak ja, nie musisz być jakoś specjalnie praktykującym i porządnym katolikiem żeby to zrozumieć. To miejsce ma „to coś” i warto to odkryć.

Ślub w Klępsku

Podsumowanie

Kościół w Klępsku to świetne miejsce na wycieczkę rowerową zarówno jako jej główny cel bądź przystanek w dłuższej trasie. Nie ma znaczenia to czy jesteś wierzący czy nie, miejsce jest urzekające i ma swoją ogromną wartość historyczną. Naprawdę ciężko znaleźć podobnej klasy zabytki, które są tak przesiąknięte minionymi wiekami. Polecam z całego serca tutaj zajrzeć, a kto wie, może stanie się dla was tym, czym stał się dla mnie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *