• 666-663-050
  • kontakt@roweromantyk.pl
Wydarzenia
Jagodowy Rajd Rowerowy

Jagodowy Rajd Rowerowy

Wielkimi krokami zbliża się Jagodowe Lato (odbędzie się 09.07.2022). Organizowana co roku impreza plenerowa w moim rodzinnym Ruszowie. Wydarzenie z ogromnymi tradycjami i bogatą, wieloletnią historią. Od kilku edycji organizowany jest również Jagodowy Rajd Rowerowy, jako jedna z atrakcji festynu. Kilka dni temu miałem przyjemność objechać trasę rajdu wraz z człowiekiem, który ją zaplanował. Jak było? Przeczytacie poniżej.

Gdzie to właściwie jest?

Ruszów, bo o nim mowa, to duża wieś położona malowniczo w sercu Borów Dolnośląskich.

https://goo.gl/maps/nuupeLC9LkTrWxKL6

Spędziłem tutaj całe swoje dzieciństwo i większość życia nastoletniego. Jagodowe Lato organizowane jest od lat szesnastu i na przestrzeni tego czasu, jego formuła nieco się zmieniła. Niemniej jednak zapał mieszkańców i organizacja pozostały na wysokim poziomie. Jak wspominałem wcześniej, miejscowość położona jest w sercu Borów Dolnośląskich, jednego z największych kompleksów leśnych na kontynencie. Potężna puszcza bogata jest w owoce runa leśnego, między innymi jagody, których właśnie na początku lipca jest tutaj mnóstwo. Stąd też nazwa imprezy. Jeżeli chcecie skosztować najlepszych w kraju pierogów z jagodami to koniecznie musicie wpaść na festyn do ruszowskiego parku. Tutejsze gospodynie w pocie czoła uwijają się z robotą, aby nasycić najbardziej wymagające podniebienia.

Las

No właśnie, las. Niewiele zostało takich miejsc w Polsce, w których spacerując cały dzień w jednym kierunku, nie natrafisz na ślady cywilizacji. Tak można pokrótce opisać ogrom Borów Dolnośląskich, pełnych tajemnic, ciekawych historii, legend, czy przepięknych malowniczych zakątków. Wiele zadbanych duktów leśnych, dróg szutrowych i żwirowych to raj dla miłośników Graveli, tak bardzo popularnych ostatnio. Duża w tym zasługa Nadleśnictwa Ruszów. W okolicach nieczynnych wyrobisk gliny, które zalane zostały wodą, tworząc mini kompleks kolorowych jeziorek, powstało kilka singli. I właśnie w tym rejonie przebiega trasa Jagodowego Rajdu Rowerowego.

Jagodowy Rajd Rowerowy

Trasa

Zacząć trzeba od tego, że są dwie. Rodzinna i Przygodowa. Ta pierwsze jest o połowę krótsza i z tego co się orientuję, nie zawiera przejazdu singlami. Co do drugiego to każdy amator jazdy na rowerze znajdzie w niej coś dla siebie. No może poza szosowcami, choć drogi dojazdowe do lasu to całkiem przyjemne asfalty więc w sumie kawałeczek można przejechać. Wracając jednak z szosy na ziemię, trasa wyznaczona na Jagodowy Rajd Rowerowy to unikatowy mix szutrów, kilku ciekawych singli i dróg leśnych nieutwardzonych. Te ostatnio występują w różnej formie i tak możemy spotkać takie porośnięte trawą, gdzieniegdzie trafi się jakiś korzeń jak i króciutkie odcinki z grząskim piachem (może ze dwa).

Las

Co ciekawe trasa nie jest poprowadzona na zasadzie „po nitce”. Co to oznacza? Są na niej krzyżówki czy przejazdy tym samym odcinkiem tylko w drugą stronę. Na pierwszy rzut oka wygląda to trochę zagmatwanie, ale organizatorzy już od jakiegoś czasu znakują przebieg trasy papierowymi strzałkami. Newralgiczne punkty będą dodatkowo oznaczone wykrzyknikami. Generalnie będzie się trzeba mocno natrudzić, żeby pomylić trasę. Polecam też pobrać ślad gpx trasy i wgrać go na komputerek rowerowy bądź telefon i podążać jego śladem. Znacznie to ułatwi przejechanie rajdu.

Relacja z trasy -> https://www.instagram.com/reel/CfT0oFyAhps/

Link do trasy -> https://connect.garmin.com/modern/course/113810749

Single

Słowo klucz. Mam ciągle w głowie te, które mam „pod nosem”, przygotowywane w Radowickim Parku Krajobrazowym na trasę popularnego „Kaczmarka”. Tutaj, w Ruszowie, są nieco inne, a wynika to przede wszystkim ze specyfikacji i ukształtowania terenu. Nie znajdziecie tutaj ścianek pod 30% czy karkołomnych zjazdów często przypominających tor saneczkowy. Choć zdarzają się miejsca, w których Garmin pokazywał mi i po 13%, to jednak są to wyjątki. Specyfika Singli, które tworzą Jagodowy Rajd Rowerowy, polega na tym, że są nieprzewidywalne.

Single

Momentami bardzo szybkie na delikatnym zjeździe potrafią zaskoczyć nawrotem o 180 stopni, czy sekwencją kilku zakrętów. Są też fragmenty „góra-dół” gdzie idzie się napracować, a tętno w zasadzie nie wie samo jaki ma dawać odczyt na urządzenie. Przyspieszasz, zwalniasz i tak kilka razy z rzędu. Kilka odcinków jest schowanych w wysokich paprociach czy krzewach jagód, co działa na wyobraźnie. Spokojnie przejedzie się je gravelem, ale jeśli ktoś chce poszaleć bardziej wyczynowo, to spokojnie się nasyci.

Jagodowy Rajd Rowerowy ma charakter imprezy towarzyskiej. Na trasach obu wariantów każdy znajdzie coś dla siebie. Organizatorzy zadbali o to, aby dobrze oznakować trasy, a na tych, którzy je ukończą, czekają upominki.

Jeśli dorzucimy do tego możliwość skosztowania przepysznych pierogów z jagodami, to na usta ciśnie mi się jedno pytanie: Czy zapisałeś się już na Jagodowy Rajd Rowerowy?

Szczegóły znajdziecie tutaj → https://fb.me/e/2zi4vRULr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.